Middle School 2014-2015 Tournaments

MS Tournament Central Archive: 2017-2018 · 2016–2017 · 2015-16 · 2014-2015 · 2013–2014 · 2012-2013

All dates are Saturdays unless otherwise noted.

November 8: Gladiator Fall at St. Mary’s Visitation School (Elm Grove, Wisconsin) (16 teams)
NAQT Middle School Series #11
1. Quest (Palatine) Red, 2. Barrington Station, 3. Bayside (Bayside, WI) B, 4. Quest (Palatine) Black
Top individual scorer: Vikas Reddy, Quest (Palatine) Red, 104.29 PPG
Statistics: preliminary rounds, complete rounds, and complete rounds with tiebreakers.

November 15: Loyola Academy (Wilmette) (24 teams)
NAQT Middle School Series #11
Main Tournament (16 teams)
1. Alphonsus Academy (Chicago) A, 2. Our Lady of the Wayside (Arlington Heights), 3. St Anne (Barrington) A, 4. St Norbert (Northbrook)
Top individual scorer: Elliot W., St Norbert, 76.67 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and combined.

B Team Tournament (8 teams)
1. Alphonsus Academy (Chicago) B, 2. St Athanasius (Evanston), 3. St Anne (Barrington) B, 4. St Raymond (Mt Prospect) B
Top individual scorer: Jack H., St Anne B, 96.67 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and combined.

January 10: Knights’ Challenge at Auburn (Rockford)
Frosh-soph and middle school divisions
Contact: Linda Greene
1. Marshall (Rockford) A, 2. Keith Country Day (Rockford) A, 3. Quest (Palatine) A, 4. Quest (Palatine) B
Top individual scorer: Ethan Strombeck, Marshall (Rockford) A, 110 PPG
Statistics: Preliminary rounds, playoffs, and full statistics.

Monday, January 19: Keith Country Day Invitational (Rockford) (26 teams)
NAQT Middle School Series #12
7th/8th Grade Division (18 teams)
1. Marshall (Rockford) A, 2. Station (Barrington) A, 3. Quest (Palatine) A, 4. Metcalf (Normal) A
Top individual scorer: Ethan Strombeck, Marshall (Rockford) A, 130 PPG
Statistics: Preliminary rounds, playoffs, and full statistics

6th Grade Division (8 teams)
1. Station (Barrington), 2. Keith Country Day (Rockford), 3. St Mary’s Visitation (WI) A, 4. Quest (Palatine)
Top individual scorer: Michael Chmiel, Station (Barrington), 104 PPG
Full statistics

March 14: Barrington Invitational (52 teams)
SCOP 5 MS
Challenge Division (10 teams)
1. Station (Barrington) A, 2. Marshall (Rockford) A, 3. Daniel Wright (Lincolnshire) A, 4. Station (Barrington) B
Top individual scorer: Ethan Strombeck, Marshall (Rockford) A, 95.88 PPG
Full statistics

Standard Division (30 teams)
1. Maple (Northbrook) A, 2. Aptakisic (Buffalo Grove) A, 3. Roosevelt (River Forest), 4. St Anne (Barrington) A
Top individual scorer: James Graff, St Anne (Barrington) A, 86 PPG
Statistics: Preliminary rounds, playoffs, and full statistics

B Team Division (12 teams)
1. St Mary’s Visitation (Elk Grove, WI) C, 2. Sunset Ridge (Northfield) B, 3. Quest (Palatine) B, 4. Cary B
Top individual scorer: Nick Zehner, Quest (Palatine) B, 72.50 PPG
Statistics: Preliminary rounds, playoffs, and full statistics

March 28: Cumberland Middle School Invitational at Cumberland (Toledo) High School (6 teams)
NAQT Middle School Series #12
1. Metcalf Lab (Normal) B, 2. Metcalf Lab (Normal) A, 3. Mount Zion A, 4. Cumberland (Toledo) A
Top individual scorer: James Han, Metcalf Lab (Normal) A
Full statistics

March 28: Gladiator Open at St. Mary’s Visitation School (Elm Grove, Wisconsin) (12 teams)
NAQT Middle School Series
1. Quest (Palatine) A, 2. Bayside (Bayside, WI) A, 3. Keith Country Day (Rockford) Blue, 4. Quest (Palatine) C
Top individual scorer: Vikas Reddy, Quest (Palatine) A
Statistics: Preliminary rounds and full statistics

Wednesday, April 29: IESA Regionals at multiple sites
Restricted to IESA members
Class A Champions (alphabetically)
Athens, Bismarck-Henning, Bushnell-Prairie City, Central A & M (Assumption), Christ the King (Springfield), Colona, Crescent City, Dimmick (LaSalle), Elmwood, Hartsburg-Emden, Heritage (Homer), Hollis (Peoria), Immaculate Conception (Columbia), Mazon-Verona-Kinsman, Metcalf (Normal), Next Generation (Champaign), Odell, Our Savior (Springfield), Our Saviour (Jacksonville), Palestine, Peoria Academy, Peoria Christian, Quest (Palatine), St Anthony (Effingham), St Joseph (Pekin), St Mary’s (Pontiac), St Mary’s (Sterling), St Patrick (Decatur), St Peter (Quincy), Stewardson-Strasburg, Wallace (Ottawa), West Salem

Class AA Champions (alphabetically)
Aptakisic (Buffalo Grove), Barrington Station, Bourbonnais UGC, Carlinville, Central (Bradley), Central (East Peoria), Central (Farmington), Eureka, Franklin (Champaign), Franklin (Springfield), Germantown Hills, Homer (Homer Glen), Jane Addams (Bolingbrook), Lansing Memorial, Liberty (New Lenox), Lincoln (Edwardsville), Mahomet-Seymour, Maroa-Forsyth, Marshall, Mattoon, Millburn (Lindenhurst), Minooka, Mokena, Morton, North Ridge (Danville), Nuttall (Robinson), Plum Grove (Rolling Meadows), Shepherd (Ottawa), Sycamore, Turner (Jacksonville), Williamsville, Woodlawn (Long Grove)

Monday, May 4: IESA Sectionals at multiple sites
Qualification required at IESA Regionals
Class A
at Central A & M (Assumption): Our Savior (Springfield)
at Epiphany (Normal): Metcalf (Normal)
at Next Generation (Champaign): Next Generation (Champaign)
at Our Saviour (Jacksonville): St Peter (Quincy)
at Peoria Academy: Peoria Christian
at Princeville HS: Elmwood
at Saunemin: Quest (Palatine)
at St Anthony (Effingham): St Anthony (Effingham)

Class AA
at Bourbonnais UGC: Bouronnais UGC
at Dunlap: Morton
at Hillsboro: Franklin (Springfield)
at Humphrey (Bolingbrook): Aptakisic (Buffalo Grove)
at Marshall (Rockford): Barrington Station
at Minooka: Mokena
at North Ridge (Danville): North Ridge (Danville)
at Rochester: Mahomet-Seymour

Friday, May 8 through Saturday, May 10: NAQT Middle School National Championship Tournament at the Hyatt Regency Dallas (Texas)
Qualification required
Information
1. Kealing (Austin, TX), 2. TH Rogers (Houston, TX), 3. River Trail (Johns Creek, GA), 4. Middlesex (Darian, CT)

T12. Marshall (Rockford)
95. Keith Country Day (Rockford)
105. Alphonsus Arts (Chicago) A
120. Alphonsus Arts (Chicago) B

Friday, May 8: IESA State at the Peoria Civic Center

Qualification required
Information
Class A
1. Quest (Palatine), 2. Metcalf (Normal), 3. Next Generation (Champaign), 4. Peoria Christian

Class AA
1. Aptakisic (Buffalo Grove), 2. Morton, 3. Barrington Station, 4. Mahomet-Seymour