Middle School 2013-2014 Tournaments

MS Tournament Central Archive: 2017-2018 · 2016–2017 · 2015-16 · 2014-2015 · 2013–2014 · 2012-2013

All dates are Saturdays except where otherwise noted.

October 26: Gladiator Fall at St. Mary’s Visitation School (Elm Grove, Wisconsin) (20 teams)
NAQT Middle School Series #7
1. Barrington Station A, 2. Plum Grove (Palatine) A, 3. St. Mary’s A
Top individual scorer, preliminary rounds: Peter Chmiel, Barrington Station A, 94 pp20tuh
Statistics
January 11: Knights’ Challenge at Auburn High School (Rockford) (12 teams)
NAQT Introductory Invitational Series #133A (introductory high school-level questions)
1. Marshall (Rockford) A, 2. Barrington Station A, 3. Plum Grove (Rolling Meadows) A, 4. Quest Academy (Palatine) A
Top individual scorer, preliminary rounds: Ethan Strombeck, Marshall A, 96 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, combined
January 20: Keith Invitational at Keith Country Day School (Rockford)
NAQT Middle School Series #8
7th-and-8th-Grade Division (12 teams): 1. Marshall (Rockford) A, 2. Barrington Station A, 3. St. Mary’s Visitation (Elm Grove, Wisconsin) A
7th-and-8th-Grade Division top individual scorer, preliminary rounds: Ethan Strombeck, Marshall A, 118 ppg
7th-and-8th-Grade Division Statistics: preliminary rounds, playoffs, combined
6th-Grade Division (8 teams): 1. Quest Academy (Palatine) B, 2. Keith Country Day C
6th-Grade Division top individual scorer: Nick Zehner, Quest Academy B, 49 ppg
6th-Grade Division Statistics
February 1: Mater Dei Tournament (Breese) (26 teams)
Questions by Sister John Baricevic
1. Fulton, 2. Our Lady Queen of Peace, 3. Lincoln
Top individual scorers: Mark Thomas-Patterson, Fulton; Ellie Buescher, Our Lady Queen of Peace; Nick Toennies, Bartelso
February 8: Washington Middle School Tournament
NAQT Middle School Series #7
Contact: David Dennis
Feburary 15: Metcalf Sweetheart Tournament (Normal) (14 teams)
Among 7 A teams: 1. Epiphany (Normal), 2. Barrington Station, 3. Metcalf
Among 7 B teams: 1. Turner (Jacksonville), 2. Oak Grove West, 3. Barrington Station
Thursday, March 6: Crestwood Classic at Crestwood (Paris)
Contact: Carolee Hicks
March 8: Junior Wildcat at Northwestern University (Evanston) (23 teams)
NAQT Middle School Series #10
1. Barrington Station A, 2. Marshall (Rockford) A, 3. Daniel Wright (Lincolnshire) A
Top individual scorer, preliminary rounds: Ethan Strombeck, Marshall A, 131 pp20tuh
Statistics
March 15: Barrington Invitational at Barrington Middle School, Station Campus
Dunbar Bulldog set
Challenge Division (10 teams): 1. Daniel Wright (Lincolnshire) A, 2. Barrington Station A
Challenge Division top individual scorer: Wilder Seitz, Barrington Prairie A, 99 ppg
Standard Division (24 teams): 1. Bloomington, 2. Plum Grove (Rolling Meadows) B, 3. Quest Academy (Palatine) A
Standard Division top individual scorer, preliminary rounds: Hanson Hao, Bloomington, 108 ppg
B Teams Division (18 teams): 1. Quest Academy B, 2. Twin Groves (Buffalo Grove) C
B Teams Division top individual scorer: Patrick Tolan, Sunset Ridge (Northfield) B, 53 ppg
Statistics
Friday, May 9 through Saturday, May 11: NAQT Middle School National Championship Tournament at the Hilton Atlanta (Georgia) (128 teams)
1. Harmony School of Excellence, Houston (Texas); 2. St. Mark’s (Dallas, Texas), 3. Trickum (Lilburn, Georgia)
Top individual scorer, preliminary rounds: William Golden, Harmony School of Excellence, Houston, 104 pp20tuh
Statistics