2009-2010 Tournaments

Tournament Central archive: 2017-2018 · 2016–2017 · 2015–2016 · 2014–2015 · 2013–2014 · 2012–2013 · 2011–2012 · 2010–2011 · 2009–2010 · 2008–2009

September 26: Septemberist at St Viator (Arlington Heights) (16 teams)
Fall Novice set
Teams restricted to not playing any of their varsity starters
1. Barrington A, 2. New Trier (Winnetka) A, 3. Loyola (Wilmette) A, 4. Loyola (Wilmette) B
Top individual scorer in preliminary rounds: Thomas Yu, Barrington A, 63.6 PPG
Statistics

September 26: Fall Novice Mirror at University of Illinois (Urbana) (6 teams)
Fall Novice set
High school teams: 1. Carbondale (6–0), 2. Centennial (Champaign) (4-2), 3. Bloomington (2–4)
Statistics

October 10: Bettendorf (IA) Novice and Varsity side-by-side
Fall Novice (Novice division) and HSAPQ ACF-8 (Varsity division) sets
Novice division
1. Davenport Central (IA), 2. Sterling (Illinois)

Varsity division
1. Davenport Central (IA), 2. Moline, 3. Bettendorf (IA), 4. Dewitt (IA)
Statistics

October 10: Earlybird at University of Illinois (Urbana) (14 teams)
HSAPQ ACF–8 (PACE rules)
1. Loyola (Wilmette) A, 2. Detroit Catholic Central (Novi, MI) A, 3. Carbondale, 4. Detroit Catholic Central (Novi, MI) B
Consolation: New Trier (Winnetka) A
Top individual scorer in preliminary rounds: Ben Chametzky, Carbondale, 98.33 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

October 17: Ultima at Loyola (Wilmette) (24 teams)
Mirror of the Dunbar Academic Fall Tournament
1. Carbondale, 2. St Ignatius (Chicago), 3. Loyola Academy A, 4. Lisle A, Consolation: New Trier (Winnetka) A
Top individual scorer in preliminary rounds: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), 131.11 PPG
Statistics: preliminary rounds, overall

October 24: Orion canceled

November 7: Scobol Solo at New Trier (Winnetka) (128 individuals)
Individual, tossups-only event
Questions by David Reinstein
1. Lloyd Sy, Auburn (Rockford); 2. Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago); 3. Kevin Malis, Stevenson (Lincolnshire), morning champion; 4. Steve Server, New Trier (Winnetka); 5. Jeremiah Monk, Carbondale, desperation shot champion; 6T. Ben Carbery, Oak Park-River Forest; 6T. Isa Domin, Niles North (Skokie); 8. Greg Dzuricsko, Lisle; 9. Christian Kreb, Loyola (Wilmette)

November 7: Moline Frosh/Soph (32 teams)
1. Peoria Notre Dame, 2. Macomb, 3. Newman Central Catholic (Sterling), 4. Sherrard, Consolation: Mercer County Aledo

November 14: IHSSBCA Kickoff at Carbondale (10 teams)
NAQT IS–88
1. Carbondale, 2. Charleston A, 3. Fairfield, 4. Charleston B

November 14: IHSSBCA Kickoff at PORTA (Petersburg) (24 A teams and 6 B teams)
NAQT IS–88
1. Litchfield, 2. Glenwood, 3. Macomb, 4. New Berlin, B Team Champ: Springfield
Statistics: preliminary round scores and playoff scores

November 14: IHSSBCA Kickoff at Sterling (26 teams)
NAQT IS–88
1. Geneva, 2. Bettendorf (IA), 3. Kaneland, 4. Marian (Woodstock)

November 21: IHSSBCA Kickoff at Wheaton North (60 teams)
NAQT IS–88
1. Loyola (Wilmette) A, 2. Auburn (Rockford) A, 3. St Ignatius (Chicago), 4. Oak Park-River Forest A
Other playoff teams: Naperville Central, New Trier (Winnetka) A, Lisle A, Fremd (Palatine) A, Buffalo Grove A, Wheaton-Warrenville South A, Culver Academies (IN) A, Chicago Latin School, Arlington Heights St. Viator A, Mount Prospect Carmel Catholic A, Barrington A, Libertyville
Statistics: preliminary rounds and playoff SCORES

November 21: IHSSBCA Kickoff at Greenville (10 teams)
NAQT IS–88
1. Belleville Althoff, 2. O’Fallon, 3. Greenville, 4. Gillespie

November 21: Kaneland Frosh-Soph (36 teams)
1. Carmel Catholic (Mundelein) A, 2. Wheaton-Warrenville South A, 3. Buffalo Grove, 4. Lakes Community (Lake Villa)
Playoff scores

November 21: Rock Island canceled

December 5: Decemberist at Maine South (Park Ridge) (12 teams)
HSAPQ ACF–9
1. PACE Preparatory Academy, 2. St Ignatius (Chicago), 3. Loyola (Wilmette), 4. Carmel Catholic (Mundelein)
Top individual scorer in preliminary rounds: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), 117.78 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

December 5: Peoria River City Varsity/Junior Varsity side-by-side (20 varsity, 20 JV)
Varsity: 1. Centennial (Champaign), 2. Bettendorf (IA), 3. Mahomet-Seymour, 4. Dunlap
Junior Varsity: 1. Mahomet-Seymour, 2. Metamora, 3. Bloomington Central Catholic, 4. Dunlap

December 12: Harvard Fall Tournament mirror at Auburn (Rockford) (24 teams)
1. Auburn (Rockford) A, 2. St Ignatius (Chicago), 3. Stevenson (Lincolnshire) A, 4. Loyola (Wilmette) A
Other top bracket teams: New Trier (Winnetka) A, Culver (IN) A
Top individual scorer: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), 112 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

December 12: PORTA (Petersburg) Frosh/Soph (24 teams)
1. Macomb, 2. PORTA (Petersburg), 3. Glenwood (Chatham), 4. New Berlin
Other playoff teams: Springfield, Macomb B, Williamsville, Warrensburg-Latham

December 19: ANTACID at New Trier (Winnetka) (48 teams)
1. Auburn (Rockford) A, 2. St Ignatius (Chicago), 3. Oak Park-River Forest A, 4. Carbondale A, 5. Northmont (OH), 6. Wheaton-Warrenville South A, Consolation champion: Loyola (Wilmette) A
Top individual scorer: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), 96 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

January 9: IHSSBCA Turnabout at Bensenville Fenton (30 teams)
NAQT IS–87A (mutually exclusive with Loyola (Wilmette)’s Davey and Goliath Throwdown IV)
1. Lake Zurich A, 2. Fenwick (Oak Park) A, 3. Carol Stream Glenbard North, 4. Bradley-Bourbonnais A
Statistics: playoffs, and full statistics

January 9: Knights’ Challenge at Auburn (Rockford) (frosh/soph, 16 teams)
1. Auburn (Rockford) A, 2. Stevenson (Lincolnshire) A, 3. Loyola (Wilmette) A, 4. Arlington Heights St. Viator B, Consolation champion: Arlington Heights St. Viator A
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

January 9: Sterling Varsity (18 teams)
1. Boylan (Rockford), 2. Bettendorf (IA), 3. Byron, 4. Newman Central Catholic (Sterling)
Top individual scorer: Cresston Gackle, Bettendorf (IA), 35 TU

January 9: Macomb Rotary (24 teams)
IHSA format
1. Macomb, 2. PORTA (Petersburg), 3. Glenwood (Chatham), 4. Mendon Unity

January 16: Winnebago Varsity (20 teams)
NAQT IS–92
1. Auburn (Rockford) A, 2. Auburn (Rockford) B, 3. Bettendorf (IA), 4. Dwight
Top individual scorer: Cresston Gackle, Bettendorf (IA)

January 16: Kaneland Varsity (36 teams)
Questions by Platypus
1. Fremd (Palatine) A, 2. Geneva, 3. Fenwick (Oak Park), 4. Wheaton Warrenville South
Top individual scorer: Danny Hannan, Boylan (Rockford), 67.5 PPG
Statistics: preliminary scores, playoff scores, and individual statistics (morning)

January 16: Davey and Goliath Throwdown IV (Frosh/Soph) at Loyola (Wilmette) (24 teams)
NAQT IS–87A
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Auburn (Rockford), 3. Barrington A, 4. Wheaton Warrenville South A, Consolation champion: Centennial (Champaign)
Top individual scorer: Chris Olsen, Centennial (Champaign), 83 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

January 16: IHSSBCA Turnabout at Greenville (13 teams)
NAQT IS–87A
1. Carterville, 2. Greenville A, 3. Williamsville, 4. Springfield Southeast, Consolation: O’Fallon
scores

January 23: Fremd Varsity and Frosh/Soph
Modified IHSA format
Questions by Michael Sacks
Varsity (54 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Fremd (Palatine) A, 3. IMSA (Aurora), 4. Wheaton Warrenville South A
Statistics: preliminary scores and playoff scores

Frosh/Soph (48 teams)
1. IMSA (Aurora), 2. Carmel Catholic (Mundelein) A, 3. Fremd (Palatine) A, 4. Stevenson (Lincolnshire)
Statistics: preliminary scores and playoff scores

January 23: Springfield Varsity and Frosh/Soph side-by-side
NAQT IS–92 (Varsity) and IS-91A (Frosh/Soph)
Varsity (24 teams)
1. Litchfield, 2. New Berlin, 3. PORTA (Petersburg), 4. Centennial (Champaign)
Statistics: preliminary rounds and full statistics

Frosh/Soph (24 teams)
1. Glenwood (Chatham), 2. Springfield, 3. Macomb, 4. Centennial (Champaign)

January 23: John Logan at Carterville (16 teams)
Questions by Bryce Avery
1. Carbondale A, 2. Carbondale B, 3. Fairfield, 4. Cobden

January 30: IHSSBCA Turnabout at Armstrong (mutually exclusive with Loyola (Wilmette)’s Davey &amp, Goliath Throwdown IV)
NAQT IS–87A
1. Centennial (Champaign), 2. Champaign Central

January 30: Wheaton North Frosh/Soph (32 teams)
Written by Greg Gauthier et al
1. Stevenson (Lincolnshire), 2. IMSA (Aurora), 3. Lake Zurich, 4. Carmel Catholic (Mundelein)

January 30: Loyburn at Auburn (Rockford) (14 teams)
HSAPQ ACF–10
1. Auburn (Rockford) A, 2. Stevenson (Lincolnshire), 3. St Ignatius (Chicago), 4. Loyola (Wilmette) A, 5. Carbondale, 6. Auburn (Rockford) B
Top individual scorer: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), 102.5 PPG
Statistics

January 30: Sterling Frosh/Soph (18 teams)
1. Maple Park Kaneland, 2. Boylan (Rockford), 3. Princeton, 4. Newman Central Catholic (Sterling)
Other playoff teams: Sterling A, Rock Island, Geneseo, Dixon
Top individual scorer: Dylan Minarick, Belvidere, 27 TU

January 30: PORTA (Petersburg) (Class A, 16 teams)
Hybrid of IHSA* and Masonic formats, questions by Questions Galore and Bryce Avery
1. PORTA (Petersburg), 2. New Berlin, 3. Williamsville, 4. Warrensburg-Latham

January 30: WUHSAC XII at Washington University in St. Louis (42 teams)
Housewrite in ACF Format
1. Glenwood (Chatham) (Illinois), 2. Parkway Central (Missouri), 3. Ransom Everglades (Florida), 4. Clayton (Missouri)

February 6: Huskie Bowl at Northern Illinois University
Prison Bowl set (Upper division) and NAQT IS–89A (Lower division)
Upper division (12 teams)
1. Auburn (Rockford) A, 2. Serenity, 3. Detroit Catholic Central, 4. Wilmette Loyola A
Top individual scorer: Hobo, 75.45 PPG
Statistics

Lower division (12 teams)
1. Niles West, 2. Auburn (Rockford) B, 3. Boylan (Rockford), 4. St Charles East
Top individual scorer: Danny Hannan, Boylan, 88 PPG
Statistics

February 6: Streator Rotary
IHSA format, recycled questions
1. Moline, 2. Byron, 3. Dwight, 4. Bradley-Bourbonnais
Consolation champion: University (Normal)

February 13: Wildcat XII at Northwestern University
HSAPQ ACF–11
1. Auburn (Rockford) A, 2. Andrew and Jared Deveau, 3. Kevin Malis, 4. Loyola (Wilmette) A
Top individual scorer: Kevin Malis (playing solo), 146.25 PPG
Statistics

February 13: Galesburg Rotary (16 teams)
IHSA format, questions by 4D Designs
1. Macomb, 2. Quincy, 3. Peoria Heights, 4. Moline

February 13: Greenville Comet
Questions by Brad Fischer, et al
1. Glenwood (Chatham) A, 2. Litchfield A, 3. Warrensburg-Latham A, 4. Springfield, Consolation champion: Fairfield
Top individual scorer: Evan Daigle, Litchfield A, 66 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

February 20: Masonic Sectionals
Masonic Format
Questions by Questions Galore
Class A sectional champions: Carterville, Chicago Latin, Decatur St. Teresa, Effingham St. Anthony, Eureka, Fulton, Greenville, Litchfield, Macomb, Monmouth United, Peoria New Berlin, Peoria Christian, Savanna West Carroll, Stillman Valley, St. Joseph-Ogden, Tuscola

Class AA sectional champions: IMSA (Aurora), Carbondale, Glenwood (Chatham), St Ignatius (Chicago), Stevenson (Lincolnshire), Moline, Morton, Auburn (Rockford)

February 27: NAQT State at Bensenville Fenton (18 teams)
NAQT IS–94
1. Auburn (Rockford), 2. Carbondale, 3. Oak Park-River Forest A, 4. Stevenson (Lincolnshire)
Top individual scorer: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), 116 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

February 27: Singles Tournament at Bensenville Fenton (28 individuals)
NAREN set
1. Andrew Deveau, 2T. Zach Blumenfeld, 2T.Ben Chametzky, 2T.Kevin Malis
preliminary rounds, playoffs, and full statistics

February 27: Frosh/Soph at Carmel Catholic (Mundelein) (12 teams)
NAQT IS–93A
1. Lake Zurich, 2. Wilmette Loyola, 3. Carmel Catholic (Mundelein), 4. Arlington Heights St. Viator B

February 27: Orion Frosh/Soph (20 teams)
IHSA format
1. IMSA (Aurora) A, 2. Macomb A, 3. IMSA (Aurora) B, 4. Wilton (IA), consolation champion: Newman Central Catholic (Sterling)

March 6: Masonic State at Riverton
Masonic Format
Questions by Questions Galore
Class A: 1. Litchfield, 2. Chicago Latin, 3. Macomb, 4. St. Joseph-Ogden
Class AA: 1. St Ignatius (Chicago), 2. Stevenson (Lincolnshire), 3. Auburn (Rockford), 4. IMSA (Aurora)

March 6: Homewood-Flossmoor (32 teams)
IHSA format
Questions by Michael Sacks
1. Fremd (Palatine) A, 2. Lisle, 3. Naperville Central, 4. Fremd (Palatine) C

Monday, March 8: IHSA Regionals at 64 sites (32 in each class)
IHSA Format
Regional winners listed by sectional:
Class A
Carlinville: Jacksonville Routt, Litchfield, New Berlin, Staunton
Dwight: Chicago Latin, Dwight, Elmhurst Timothy Christian, Lisle
Fairfield: Effingham St. Anthony, Fairfield, Lawrenceville, Toledo Cumberland
Herrin: Carterville, Harrisburg, Metropolis Massac County, Nashville
Macomb: Bushnell-Prarie City, Macomb, Manlius Bureau Valley, Princeton
Peoria Christian: Farmington, Peoria Christian, Peoria Heights, PORTA (Petersburg)
Warrensburg-Latham: Decatur St. Teresa, St. Joseph-Ogden, Tuscola, Warrensburg-Latham
Winnebago: Rockford Keith Country Day, Stillman Valley, Westmont, Winnebago

Class AA
Auburn (Rockford): Cary-Grove, Auburn (Rockford), Rockford Guilford, Woodstock Marian
Bradley-Bourbonnais: Bradley-Bourbonnais, Homewood-Flossmoor, Mahomet-Seymour, (winner Frankfort Lincoln-Way North regional)
Chicago Marist: Bolingbrook, Darien Hinsdale South, LaGrange Lyons, Oak Forest
Dunlap: Jacksonville, Moline, Morton, Peoria Notre Dame
Libertyville: Deerfield, Gurnee Warren, Stevenson (Lincolnshire), Fremd (Palatine)
Mattoon: Belleville Althoff, Carbondale, Glenwood (Chatham), Jerseyville Jersey
Park Ridge Maine South: Niles West, Oak Park-River Forest, Loyola (Wilmette), New Trier (Winnetka)
Wheaton Warrenville South: IMSA (Aurora), Naperville Central, St. Charles East, Wheaton Warrenville South

March 13: IHSA Sectionals at 16 sites (8 in each class)
IHSA Format
Class A
Fairfield, Farmington, New Berlin, St. Joseph-Ogden, Herrin, Lisle, Macomb, Winnebago

Class AA
Carbondale, Stevenson (Lincolnshire), Morton, New Trier (Winnetka), IMSA (Aurora), Bradley-Bourbonnais, Darien Hinsdale South, Auburn (Rockford)

Friday, March 19: IHSA State at Peoria Civic Center
IHSA Format
Class A: 1. Lisle, 2. New Berlin, 3. Macomb, 4. St. Joseph-Ogden
Class AA: 1. Stevenson (Lincolnshire), 2. Auburn (Rockford), 3. IMSA (Aurora), 4. Carbondale

March 27: Bettendorf (IA)
NAQT IS–93A
1. North Cedar (IA), 2. Wilton A (IA), 3. Muscatine (IA), 4. Bettendorf A (IA)
Statistics

April 24: ATROPHY at Northern Illinois University (12 teams)
GSAC set (mACF format)
1. Adlai Academy, 2. Auburn A, 3. Wilmette Academy, 4. Oak Park-River Forest, Consolation champion: Auburn B
Top individual scorer: Kevin Malis, Adlai Academy, 103 PPG
Statistics

May 8: QUALM-FREE at Centennial (Champaign)
Ben Cooper Memorial set (mACF format)
1. Lisle, 2. Loyola (Wilmette), 3. IMSA A, 4. Hobo
Top individual scorer: Hobo, 120 PPG
Statistics

May 15: Culver (IN) Midwest Championship
NAQT Division II SCT set
1. Detroit Country Day School (Michigan), 2. duPont Manual (Kentucky), 3. Dunbar (Kentucky), 4T. Detroit Catholic Central A (Michigan), Detroit Catholic Central B (Michigan), Loyola (Wilmette)
Top individual scorer: Neil Gurram, Detroit Country Day School (Michigan), 125.63 PP20TUH
Statistics

May 29-30: NAQT High School National Championship Tournament (Chicago Hyatt Regency O’Hare and Stephens Convention Center, 200 teams)
qualification required
1. Maggie L. Walker Governor’s School for Government and International Relations A (Richmond, Virginia), 2. State College Area High School A (State College, Pennsylvania), 3. Liberal Arts and Science Academy High School A (Austin, Texas), 4. Bellarmine College Preparatory (San Jose, California)
Illinois teams: Stevenson (Lincolnshire) #11, Oak Park-River Forest #17, Auburn (Rockford) A #17, Glenwood (Chatham) #43, Loyola (Wilmette) #43, New Trier (Winnetka) #43, St Ignatius (Chicago) #43
Top individual scorer: Neil Gurram, Detroit Country Day, 124.26 PP20TUH
Illinois individuals: Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), #3 (84.30 PP20TUH), Ben Carbery, Oak Park-River Forest, #8 (74.34 PP20TUH), Lloyd Sy, Auburn (Rockford) A, #19 (58.33 PP20TUH)
Statistics

June 5-6: PACE National Scholastics Championship at George Mason University, Fairfax, Virginia (64 teams)
qualification required
1. State College Area High School A (State College, Pennsylvania), 2. Maggie L. Walker Governor’s School for Government and International Relations A (Richmond, Virginia), 3. St. Anselm’s Abbey School (Washington, D.C.), 4. Liberal Arts and Science Academy High School (Austin, Texas)
Illinois teams: Stevenson (Lincolnshire) #8, Auburn (Rockford) #12, St Ignatius (Chicago) #15, Loyola (Wilmette) #23, Carbondale #29, Dan Donohue #38, Lisle #39
Top individual scorer: Matt Bollinger, St. Anselm’s Abbey School (Washington, D.C.), 154.12 PPG
Illinois individuals: Dan Donohue, independent, #5 (106.67 PG), Kevin Malis, Stevenson (Lincolnshire), #11 (88.00 PPG), Andrew Deveau, St Ignatius (Chicago), #12 (87.88 PPG)
Statistics

June 12–13: HSAPQ National All-Star Academic Tournament at Vanderbilt University, Nashville, Tennessee
1. Pennsylvania (State College), 2. South Carolina (Dorman+Southside), 3. Illinois (see below), 4. Virginia (Maggie Walker+Thomas Jefferson).
Team Illinois consisted of Ben Carbery (Oak Park-River Forest), Andrew Deveau (St Ignatius (Chicago)), Kevin Malis (Stevenson (Lincolnshire)), and Lloyd Sy (Auburn (Rockford)). It was coached by David Riley (Loyola (Wilmette)) and Mike Laudermith (Bensenville Fenton).
Statistics: preliminary rounds, overall