2005 All-Sectional Selections

2005 All-Sectional Selections – Class A

Farmington Sectional
Matt Davis, Farmington; Phil Dray, Fairbury (Prairie Central); Ben Fraley, Colfax (Ridgeview); Rob Koehler, Roanoke (Roanoke-Benson); Dylan Troxel, Peoria Heights; Mark Augustine, Fairbury (Prairie Central); Diana Fine, Princeton; Kristy Prendergast; Princeton
Carlinville Sectional
Chris Daigle, Litchfield; Samuel Jones, Hillsboro; Alexander Morgan, Alton (Marquette); Nicholas Pretnar, Hillsboro; Evan Roderick, Pittsfield; Joseph Welch, Bunker Hill
Breese (Mater Dei) Sectional
Joseph Brancheck, Trenton (Wesclin); Chris Hunerkoch, Metropolis (Massac County); Garrett Nevious, Marion (Crab Orchard); Preston Prior, Benton; Cody Sandusky, Carrier Mills (Stonefort); Lucas Gray, Golconda (Pope County); Andrew Kremmel, Columbia; Kaif Mansuri, Carterville; Gavin Riepe, Metropolis (Massac County); William Vaughan, Breese (Mater Dei)
Decatur (St. Teresa) Sectional
Jim Bock, Macon (Meridian); Ben Lyons, Riverton; Lee Wells, Macon (Meridian); Daniel Moore, Springfield (Lutheran); Jeff Szymkoski, Warrensburg (Warrensburg-Latham); Brandun Reynolds, Warrensburg (Warrensburg-Latham); Jonathan Ryherd, Decatur (Lutheran); Sam White, Decatur (Lutheran)
Seneca Sectional
Shauna Gunaratne, Lisle (Sr); Zachary Kunath, Lisle (Sr); Ben Post, Elmhurst (Timothy Christian); Dillon Saxe, Evanston (Roycemore); Ben Weiss, Chicago (The Latin School); Jonathan Mayer, Chicago (The Latin School); Alan Schaefer, Seneca; Zoe Voulagarakis, Elmhurst (Timothy Christian)
Byron Sectional
Brad Fischer, Winnebago; Alexander Honigsblum, Galena; Patrick Shanley, Byron; Jacob Simmering, Stillman Valley; Edward Visel, Winnebago; Katherine Altham, Durand; Rachel Lenstra, Galena
Bridgeport (Red Hill) Sectional
Clint Frederick, Cisne; Kendall King, Fairfield; Claire Meyer, Effingham (St. Anhtony); Ryan Pickett, Effingham (St. Anhtony); Nicholas Vest, Fairfield; Derek Lewis, Cisne
Hamilton Sectional
No selections reported


IHSSBCA – 2005 All-Sectional Selections, Class AA

2005 All-Sectional Selections – Class AA

Carbondale Sectional
Jonathan Allen, Springfield (HS); Caleb McNiece, Chatham (Glenwood); Brian Monahan, Murphysboro; Daniel Rendelman, Carbondale; Donald Taylor, Decatur (MacArthur); Dylan Bums, Springfield (HS); Pasha Hadidi, Chatham (Glenwood); Nathan Macy, Charleston; Shabab Mustafa, O’Fallon; Michael Ruebhausen, Highland
Chicago (St. Ignatius) Sectional
Michael Bilow, Deerfield; Cliff Chang, Winnetka (New Trier); Stephen DeVience, Niles (Notre Dame); Sammy Gelfand, Chicago (Von Steuben); Mike Mangialardi, Park Ridge (Maine South); Erin Li, Park Ridge (Maine East); Greg Poulos, Winnetka (New Trier); Louis Sacks, Chicago (Von Steuben); Dan Widing, Park Ridge (Maine South); Alex Zhukovitskiy, Park Ridge (Maine East)
Bradley (Bradley-Bourbonnais) Sectional
Mike Deegan, Lockport (Twp); Rob Dillman, Oak Forest; John Hasier, Palos Heights (Shepard); Garrett Ryan, Frankfort (Lincoln-Way East); Andrew Schiera, Palos Hills (A. A. Stagg); Caitlyn Buchanan, Blue Island (Eisenhower); Ryan Ferguson, Flossmoor (Homewood-Flossmoor); Grant Larsen, Palos Hills (A. A. Stagg); Tim Notton, Bradley (Bradley-Bourbonnais); Kelley Swanberg, Lockport (Twp)
Galesburg Sectional
Greg Baboukis, Normal Community (West); Greg Gandenberger, Lincoln; John Smillie, Morton; Kristina Warren, Bloomington (HS); Louis Young, Rock Island (HS); John Bracho, Moline (HS); Vikram Karandikar, Bloomington (HS); George “Joe” Kutsunis, Moline (HS); Brian Schertz, Normal Community (West)
Lincolnshire (Stevenson) Sectional
Alex Beata, Palatine (Fremd); Kyle Knutson, Buffalo Grove; Alex Inman, Palatine (Fremd); Randall Laurence, Hoffman Estates (HS); Raj Patel, Libertyville; Jordan Silver, Lincolnshire (Stevenson); Terry Hanlon, Libertyville; Neeraj Joshi, Hoffman Estates (HS); Brian McKenzie, Lincolnshire (Stevenson)
Wheaton (North) Sectional
Daniel Brinkman, Aurora (Waubonsie Valley); Kyle Hopkins, Wheaton (Warrenville South); James Nyenhuis, Wheaton (North); Devin Patel, Wheaton (North); David Yang, Naperville (North); Amanda Baumgartner, Morris; Tony Jia, Naperville (North); Sarah Mann, Aurora (Waubonsie Valley); Daniel Pershey, Morris
Chicago (Marist) Sectional
Joe Thompson, Chicago (Marist); Matt Murphy, Evergreen Park; Nate Ross, Oak Park (Fenwick); Hilary Sifling, Oak Lawn (Richards); Fadi Shihedi, Downers Grove (South); Kyle Corbin, Evergreen Park; Nick McFadden, Oak Park (Fenwick); Kristin Weibel, Oak Lawn (Richards)
Rockford (Guilford) Sectional
Kate Brumm, Rockford (Guilford); Tom Kennedy, Maple Park (Kaneland); Tyler Kerr, Rockford (Auburn); Sarah May, Rockford (Boylan); Colleen Powers, Rockford (Auburn)