2002 All-Sectional Selections

2002 All-Sectional Selections – Class A

Sectional #1 – Albion (Edwards County)
Cole Anderson, Flora; Brian Crozier, Casey (Casey-Westfield); Aaron Hacker, Casey (Casey-Westfield); Beau Henson, Mt. Carmel; Brady Lewis, Newton; Joe Monge, Fairfield
Sectional #2 – Byron
Logan Bell, Rock Falls; John Burkhardt, Sterling (Newman Central Catholic); Adam Crandall, Winnebago; Eric Downs, Forreston; David Kampas, Byron; Kelly Tourdot, Stillman Valley; John Boehlefeld, Durand; Thomas Michels, Savanna
Sectional #3 – Carlinville
Jeff Armstrong, Carlinville; Braxton Boren, Pittsfield; Jeff Daugherty, Girard; Ruthi Houseright, Carlinville; Jon Myers, Springfield (Lutheran); Patrick Walker, Griggsville (Griggsville-Perry); Matt Haynes, Springfield (Lutheran)
Sectional #4 – Dupo
Geriann Albers, Breese (Central); Tiffany Cavoretto, Staunton; Thane Floreth, Litchfield; Eric Grebing, Bunker Hill; Phillip Pruitt, Breese (Central); Aaron Povolish, Sparta; Hilary Branum, Breese (Mater Dei); Peter Cocos, Dupo; Eric Lowrey, Bluford (Weber); Dustin Turner, Freeburg
Sectional #5 – Eureka
Katharine Hardy, Cuba; Adam Janzen, Glasford (Illini Bluffs); Nick Johnson, Dunlap; Ben Pierce, Orion; Megan Rooth, Joy (Westmer); Allen Wirfs, Port Byron (Riverdale); Zach Messersmith, Princeville; Jamie Neville, London Mills (Spoon River Valley); Chris Perardi, Farmington; Adam Wallenfang, Peoria Heights
Sectional #6 – Fithian (Oakwood)
Scott Gercken, Farmer City (Blue Ridge); Jacob Hustedt, Donovan; Dustin Schwenk, Tolono (Unity)
Sectional #7 – Niantic (Harristown)
Tom Burke, Bloomington (Central Catholic); Anna Creswell, Normal (University); Andy Kasprzak, Bloomington (Central Catholic); Jacob Mauck, Sullivan; Rachel Sims, Sullivan; Stephanie Thompson, Decatur (St. Teresa); Micki Blue, Gridley; Robert Bone, Athens; Ryan Flanagan, Riverton; Andy Heidel, Warrensburg (Warrensburg-Latham)
Sectional #8 – Streator (Woodland)
Austin Buscher, Streator (Woodland); Jim David, Chicago (Latin); Anthony Gullo, Flanagan; Nick Tonozzi, Peru (St. Bede); Adam Trebs, Peru (St. Bede); Derek Zabransky, Princeton; Matt CDassady, Streator (Woodland); Kory Kebert, Grant Park; Tim Pantaleone, Coal City; Dan Tamez, Elmhurst (Timothy Christian

2002 All-Sectional Selections – Class AA

Sectional #1 – Cary (Cary-Grove)
Andrew Cuda, McHenry; Tim Harrington-Taber, Aurora (Waubonsie Valley); Peter Laguna, Streamwood; Lori Sommars, Wheaton North; Jared Suttles, Cary (Cary-Grove); David Vock, Wheaton North; Christopher Hiebert, McHenry; Mark Tibbitt, Wheaton-Warrenville South
Sectional #2 – Downers Grove (North)
Courtney Cinko, Oak Lawn (Richards); Mariusz Galczynski, Downers Grove (North); Sean Murphy, Bolingbrook; Jeremy Newman, Naperville Central; David Raines, Oak Lawn (Richards); Sam Riviers, Darien (Hinsdale South); Cyndy Chen, Naperville North; Steve Nawara, Palos Hills (Stagg); David Szakonyl, Palos Hills (Stagg)
Sectional #3 – Frankfort (Lincoln-Way East)
Matt Albert, Frankfort (Lincoln-Way East); Daniel Bassett, Bradley-Bourbonnais; Parag Bhayani, Homewood-Flossmoor; Nik Brendler, Frankfort (Lincoln-Way East); Karl Kuehner, Blue Island (Eisenhower); Bill Schmit, Marist; Kristin Mathis, Blue Island (Eisenhower); John Siadak, New Lenox (Lincoln-Way Central)
Sectional #4 – Lincolnshire (Stevenson)
Robert Brown, Lake Forest; Tim Chumley, Lake Zurich; Aaron Mertz, Fremd; Ravi Palakodety, Libertyville; Jacob Straub, Fremd; Sean Sullivan, Mt. Prospect; James Centella, Grayslake; Dan Harlow, Lake Forest; Joshua Trein, Mundelein; Will Zeiger, Lake Zurich
Sectional #5 – Maine East
Perry Abbasi, Fenwick; George Astaves, Maine East; Griffith Chung, St. Ignatius; Matt Keenan, New Trier; Dann McKeegan, Von Steuben; Alex Slack, New Trier; Alexis Dionissopoulos, Notre Dame; Megan Hixson, Loyola; Jim Puls, Maine South; Seth Reagan, Niles West
Sectional #6 – Rockford (Auburn)
John Keig, Moline; Cassie Krahe, Freeport; Nick Mann, Rockford (Auburn); Eapen Matthew, Sterling; Steve Sears, Moline; Ben Taylor, Rockford (Guilford); Nabeel Ahmed, Rockford (Auburn); Stephen Brusatte, Ottawa; Alex Pompe, Belvidere; Guy Rimbey, Rockford (Boylan)
Sectional #7 – Springfield (Southeast)
Brian Draper, Springfield (Southeast); Thomas Gramley, Lincoln; Patrick Greene, Mahomet-Seymour; Alex Leach, Springfield (Southeast); Michael Lommler, Springfield (Southeast); Chris Temple, Bloomington; Paul Epstein, Chatham (Glenwood); Adam Kennedy, Chatham (Glenwood); Ryan O’Shea, Bloomington; Bob Pennington, Mahomet-Seymour
Sectional #8 – Troy (Triad)
Tim Basanta, Murphysboro; Tyler Bulloch, Taylorville; Jared Burde, Carbondale; Kevin Coulton, Charleston; Chris Ham, Salem; Jeremy Nighohossian, Granite City; Ryan Herman, Granite City; Andy McCormick, Charleston; Nathan Morris, Troy (Triad); Rod Sanjabi, Carbondale